Darmowy sposób na Domowe Studio Audio Wideo?
Intrygujący tytuł, prawda?
Czy jest jakiś daromy sposób (oczywiście legalny) na stworzenie własnego studia obróbki audio i wideo?
Czy jest jakaś alertnatywa dla renomowanych programów typu Camtasia Studio (do tworzenia sreencastów) czy Sony Vegas Studio (do obróbki materiału wideo)?
Wymieniam te programy, bo chyba one są najczęściej wykorzystywane przez osoby zajmujace się tworzeniem poradników wideo oraz nagrywaniem z własnego pulpitu. Sam osobiście mam Sony Vegas (wersja dla Windows oczywiście) i bardzo sobie tą aplikacje chwalę. Do screencastów używam jednak z reguły screencast-o-matic ze względu na niewielkie koszty w stosunku do flagowej Camtasii.
Dziś jednak chciałbym przedstawić ci inny sposób. Zupełnie darmowy i w pełni legalny na zaopatrzenie sie w zestaw alternatywnych programów.
Sposób, który odkryłem dość przypadkowo…
Pozwól, że opowiem jak do tego doszło.
Problemy z Windows
Mój wiekowy (kilkuletni) PC o niezbyt dużych możliwościach (Core2Duo 2x3Ghz, 4 GB ram, Nvidia GF9500GT, płyta Asus P5Q) zaczął jakiś czas temu sprawiać pewne problemy w kwestii wykorzystywania zintegrowanej karty dźwiękowej. Raz sterowniki ładowały się poprawnie, innym razem nie ładowały się wcale.. taki kaprys sprzętu. Aktualizacja ich niewiele pomagała i powodowało to sporo frustracji, gdy trzeba było poświęcić kilka minut za każdym razem, kiedy chciałem coś odtworzyć lub zapisać dźwiękowo. Masakra.
Myślałem, że problem leży po stronie płyty głównej i chciałem to sprawdzić. Pobrałem jedną z dystrybucji Linuxa (Linux Mint 17) i postanowiłem przetestować sprzęt uruchamiając system (linux) z płyty w trybie Live CD. Ku mojej radości okazało się, że wszystkie elementy sprzętowe działają prawidłowo i linux nie ma żadnego problemu z dobraniem właściwych sterowników, nawet do leciwej drukarki laserowej HP (z którą czasem miał problem windows).
Nie taki linux straszny.
Tu chciałbym dodać, że linux nie był dla mnie zupełnym nowum. Kilka lat temu pracowałem ponad 2 lata na linuxie (Mandriva Linux) i jako takie pojęcie o tym systemie posiadam. Pamiętałem go jednak jako dość problematyczny twór, bo naprawdę sporo czasu zajęło mi wtedy właściwe skonfigurowanie odpowiednich sterowników. System mi się podobał ale był czasem dość kłopotliwym.
Mając taki bagaż doświadczeń związanych z linuxem nie brałem pod uwagę możliwości ponownego "związku" z tym systemem. Jednak sprzęt chciałem przetestować, a linux mint wydał mi się do tego idealnym pomocnikiem. Po testach stwierdziłem, że może jednak zobaczę jak będzie się prezentował współczesny linux w porównaniu z Mandrivą 2008 (bo rok 2008 był moim ostatnim rokiem korzystania z linuxa).
Znalazłem prawie pusty dysk, wywaliłem z niego to co nie potrzebne, przeniosłem na inny rzeczy potrzebne, zrobiłem format i odpaliłem instalator linuxa. Poszło bardzo szybko, prawie bezproblemowo i zaraz po instalacji wszystko było gotowe do pracy.
O Linux Mint subiektywnie…
Nie chcę teraz wchodzić w szczegóły linuxowe co i jak. Ten wpis nie temu ma służyć. Teraz chciałbym pokazać ci, że dzisiejszy linux jest naprawdę dobrym systemem. Fakt, że różni się nieco od Windowsa i trzeba się do niego przyzwyczaić, trzeba go poznać. Dziś jednak jest to system o wiele łatwiejszy niż był kilka lat temu. Każda kolejna dystrybucja, a jest ich wiele) jest coraz bardziej dopracowywana i daje nieporównywalnie więcej możliwości personalizacji niż powszechny windows.
Nie twierdzę, że jest to system lepszy. Twierdzę, że jest alternatywny i nic nie stoi na przeszkodzie, żeby wykorzystywać go jako drugi system na dysku. Choćby jako własne studio multimediano-obróbkowe. Pomijam już fakt, że jest on bezpieczniejszy oraz sam sytem jest mniej zasobożerny. Skupiam się w tym wpisie na tym, że może stać się on alternatywą dla windowsa z pakietem programów komercyjnych do screen-recordingu oraz obróbki audio i wideo.
Studio na Linuxie.
Czy warto bliżej przyjrzeć się temu rozwiązaniu? To zależy. To zależy, czy masz Camtasię (cena ok 1100 zł) lub inny tego typu kombajn recordingowy. Jeśli masz – myślę, że przesiadka na linuxa nie jest konieczna. Jeśli nie masz camtasii, a chcesz mieć podobne możliwości edycyjne jak w niej, za darmo i legalnie – linux może okazać się strzałem w dziesiątkę.
Na początku tego wpisu znajduje się wideo. Jest ono nagrane i przetworzone w podstawowych programach linuxowych. Mówiąc podstawowe mam na myśli takie, które są proste w obsłudze i nie przytłaczają interfacem, a wiedz, że takie w linuxie też są. Jakość zapisu jest ograniczona do standardu youtubowego. Jeśli nie oglądałeś materiału, zobacz go teraz i sam wyciągnij najlepsze dla siebie wnioski.