WordPress rządzi!
Dlaczego właściwie WordPress?
Przecież istnieje wiele systemów zarządzania treścią, wiele platform na których można stworzyć bardzo ciekawie wyglądające serwisy czy strony www, że o blogach nie wspomnę.
Może najpierw porównajmy serwis zbudowany w oparciu o WordPress a taki zbudowany jako statyczna strona www, nawet efektowna ale statyczna.
Moim zdaniem to porównanie nie ma sensu. Strona www zbudowana w html jest niczym więcej jak zwykłą wizytówką. Wprowadzanie w niej zmian, czy aktualizacje treści są trudne, wymagają więcej zachodu. Znajomości html (lub znajomości kogoś, kto zna html i jest skłonny za niewygórowane honorarium zrobić coś z naszą stroną).
O zmianie szaty graficznej nawet nie wspomnę. Robisz stronę (albo ją zlecasz komuś do zrobienia) i każda zmiana grafiki na niej, każde dodawanie nowych zdjęć, podstron itp wiąże się często z przebudową całej strony.
Jeśli masz serwis na WordPressie i chcesz coś zmieniać, dodawać, aktualizować, przebudowywać, zmienić szatę graficzną, dodać zdjęcia, multimedia, robisz to najczęściej za pomocą kilku kliknięć.
Fakt, trzeba wcześniej nieco „dozbroić” naszego WordPressa w odpowiednie wtyczki, żeby osiągać taki efekt jak chcemy osiągnąć ale potem sprawa jest dziecinnie prosta. Chcesz coś zmienić? Wchodzisz w panel admina i zmieniasz!
To było tak ogólnie…
Teraz trochę subiektywnie o przewadze WordPressa nad innymi rozwiązaniami:
-Łatwość stworzenia takiej oprawy wizualnej jaką chciałem mieć mimo kiepskiej znajomości html a o PHP już nie wspomnę. Bardzo przyjazny system nawet dla mocno początkujących…
– Ogromna ilość wtyczek i dodatków. Dzięki temu, można stworzyć rozbudowany serwis (lub blog) dostosowany często do bardzo specjalistycznych potrzeb.
– Jest Darmowy! Oczywiście można zakupić do niego płatne elementy typu skórki, czy zastosować płatne dodatki. Jednak sam WordPress jest darmowy i można wykorzystywać go legalnie zarówno na potrzeby prywatne jak i do zastosowań komercyjnych.
Jeszcze kilka plusów, bardziej obiektywnych:
– Niektóre źródła podają (nie proś o link, bo nie pamiętam), że co szósta strona w sieci zbudowana jest w oparciu o wordpress
– Oprogramowanie posiada olbrzymie ilości materiałów wsparcia (fora itp), rozwiązujących prawdopodobnie każdy problem jaki użytkownik może napotkać. Jedyne co trzeba mieć, żeby z nich skorzystać to: czas na ich wyszukanie, trochę cierpliwości na ich zastosowanie u siebie (nie zawsze wszystko wychodzi od razu, takie jest życie;). Przydatna jest również znajomość angielskiego bo w tym języku jest o niebo więcej informacji niż w naszym, polskim.
– Korzystają z niego zarówno zwykli ludzie jak i duże firmy, nawet Microsoft zaczął w 2010 roku współpracować z wordpressem zamiast tworzyć własny system blogowy. To o czymś świadczy.Doszli do wniosku, że wordpress jest tak dobry, że lepiej zacząć go wykorzystywać niż próbować stworzyć coś swojego, co miałoby przebić wordpressa. Jeśli nie wierzysz zapytaj Wujka Google wpisując mu microsoft wykorzystuje wordpress, czy coś w tym rodzaju.
Podsumujmy więc temat wyższości WordPressa nad resztą świata:
WordPress 1 : Reszta świata 0
Podkreślam, że jest to bardzo subiektywna opinia autora niniejszego bloga, zbudowanego oczywiście na WordPressie…
P.S. Żeby nie było tak różowo. Jeśli zaczynasz przygodę z WordPressem, to spędzisz wiele godzin nad problemami, które się będą rodziły w miarę wgryzania się w temat „blogowania” czy też tworzenia blogów. Problemy będą pojawiać się zawsze ale gdy gdyby ich nie było życie byłoby czasami nudne…
Więcej w tym temacie znajdziesz tu.
Wyszukano w Google przez frazy:
- co według autora tekstu jest przyczyną popularności blogów (57)