WooCommerce i szablony
Według danych organizacji W3Techs WordPress jest najpopularniejszym oprogramowaniem do tworzenia stron www na świecie. I chociaż powstał jako platforma blogowa, jednak z czasem stał się uniwersalnym rozwiązaniem, dzięki któremu można zbudować praktycznie dowolny serwis internetowy, w tym sklepy www.
To stało się możliwe nie tylko dzięki rozwojowi samego oprogramowania, lecz także pojawieniu dużej liczby wtyczek rozszerzających możliwości systemu. Tak, na stronie wordpress.org znajduje się ponad 1500 dodatków zawierających słowo „Shop” w opisie. To są rozwiązania do tworzenia typowego sklepu oraz wzbogacenia strony elementami do prowadzenia handlu elektronicznego (koszyk, metody płatności itd.). Liczba tych wtyczek ciągle się zwiększa.
Jeśli planujecie Państwo uruchomić w pełni funkcjonalny sklep internetowy na WordPressie musicie zwrócić uwagę na WooCommerce. Jest to nie tylko najpopularniejsza wtyczka do prowadzenia handlu elektronicznego, lecz także jedno z najbardziej popularnych rozwiązań do tworzenia e-sklepów na świecie. Obecnie WooCommerce posiada około 20-25% udziałów w światowym rynku e-commerce i walczy o pierwsze miejsce z takimi platformami jak Magento oraz Shopify Shops.
Czym jest WooCommerce?
Jak pisałem powyżej jest to wtyczką dodająca niezbędne opcje do tworzenia e-sklepu w oparciu o WordPress. Została opublikowana w 2011 roku i szybko zdobyła popularność wśród użytkowników systemu. Na obecną chwilę WooCommerce ma ponad 4 miliony aktywnych instalacji. A jeśli przejrzeć dane z serwisu builtwith.com, to na tym oprogramowaniu działa ponad 1 942 454 sklepów na świecie.
WooCommerce został zaprojektowany przez zespół WooThemes, który później był przejęty przez Automattic – firmę, opiekującą się WordPressem. Dzięki temu wtyczka jest na 100% kompatybilna z tym systemem i pozwala Państwu korzystać ze wszystkich jego możliwości.
Użycie WooCommerce w Polsce
Według danych z serwisu builtwith.com ponad 2600 e-sklepów w Polsce zbudowane są za pomocą WooCommerce (rys. 1).
Jak widać z grafiki, nie jest to najpopularniejsze rozwiązanie w naszym kraju. WooCommerce posiada tylko 4% polskiego rynku e-commerce. Chociaż to samo można powiedzieć i o Magento oraz Shopify w Polsce. Ich udział w rynku wynosi 5% i 1% .
Jednak zainteresowanie WooCommerce wśród użytkowników z Polski rośnie. Jeszcze kilka lat temu e-sklepów realizowanych za pomocą tej wtyczki było mniej niż 1%.
Dlaczego warto wybrać WooCommerce?
- Jest bezpłatny. Wtyczka WooCommerce rozpowszechnia się na licencji GPL i jest darmowa do użytku. Przy tym rozszerzenia i motywy dla tej wtyczki mogą być płatnymi rozwiązaniami.
- Pozwala uruchomić e-sklep na już istniejącej stronie. Tę zaletę docenią szczególnie osoby, które prowadzą już stronę w oparciu o WordPress. Warto tylko zainstalować WooCommerce, i wprowadzić odpowiednie ustawienia, aby ruszyć ze sprzedażą.
- Posiada setki rozszerzeń. Dla tej wtyczki dostępne są setki innych wtyczek. Za ich pomocą można szybko dodać brakujące opcje i zbudować jeszcze bardziej rozbudowany e-sklep. Dla użytkowników dostępne są również darmowe, jak i płatne rozszerzenia.
- Posiada tysiące motywów. Wybierając WooCommerce znajdziecie Państwo wiele stylowych i funkcjonalnych motywów, w tym bezpłatnych.
- Dostęp do kodu. Macie Państwo 100% dostęp do kodu. Więc możecie samodzielnie pisać wtyczki oraz modyfikować wygląd sklepu.
- Duża społeczność. Jeśli pojawi się jakikolwiek problem z WooCommerce, możecie szukać pomocy na formach oraz grupach w sieciach społecznościowych (np. na Facebook). Tutaj znajdziesz fanów i ekspertów skupiających się na WordPress.
Jakie są wady WooCommerce?
Chociaż zalet WooCommerce jest sporo (dużo więcej niż wad), warto jednak wspomnieć o „minusach” tego rozwiązania:
- Jest to tylko wtyczka. WooCommerce nie jest odrębną platformą sklepową. Przez to jego możliwości rozwoju są w pewnym stopniu ograniczone.
- Ręczna aktualizacja rozszerzeń i systemu. Wybierając WordPress i WooCommerce musicie być gotowi na częste aktualizacje. Przy tym zawsze musicie pamiętać o kopiach zapasowych, aby podczas odnawiania wtyczek oraz systemu strona nie przestała działać.
- Koszty wdrożenia. Chociaż oprogramowanie jest darmowe, dobre rozszerzenia dla niego są płatne. To samo jeśli chodzi o templatki.
- Wtyczka nie posiada zbyt dużo opcji w środku. Aby móc korzystać z raportowania, analizowania działań sprzedażowych, przydatnych funkcjonalności marketingowych itd. musicie Państwo zainstalować dodatkowe rozszerzenia.
Warto dodać, że podobne wady ma większość CMS-ów do prowadzenia handlu elektronicznego. Jeśli nie chcecie aktualizować systemu i rozszerzeń możecie wybierać Shopify stores. Podana platforma także pozwoli Wam dojść szybko zbudować e-sklep bez posiadania wiedzy technicznej. Jednak korzystanie z niej kosztuje $348 rocznie + 2,9% prowizji od transakcji + 30 centów kosztów transakcji (plan podstawowy).
Dużo, prawda?
Jeśli tak, to musicie dobrze się zastanowić przed wyborem oprogramowania do realizacji sklepu internetowego.
Zdecydowaliście się Państwo na WooCommerce?
W tym przypadku proponujemy zerknąć na poniższe motywy ze strony TemplateMonster. Dzięki nim będą Państwo mogli szybko zbudować profesjonalny sklep internetowy, który przypadnie do gustu odwiedzającym.
WooStroid
WooStroid to uniwersalne rozwiązanie, które można stosować do tworzenia e-sklepów o różnych tematach. Jest to możliwe dzięki obecności 10 motywów potomnych, gotowym układom nagłówka i stopki oraz wygodnym opcjom personalizacji. Oprócz tego motyw posiada szereg rozszerzeń, które pomogą w najlepszy sposób przedstawić produkty na stronie.
Templatka opiera się o najnowszą wersję Cherry Framework i zawiera popularne wtyczki Cherry. Oprócz tego do motywu były włączone dodatkowe rozszerzenia od twórców. To są wtyczki TM WooCommerce Ajax Filters, TM WooCommerce Compare & Wish, TM WooCommerce Quick View, WooCommerce Social Media Share Buttons, WooCommerce Vendors oraz WooCommerce Currency Switcher. Oprócz tego templatka zawiera Elementor I dodatkowe rozszerzenia dla niego.
Demo – https://www.templatemonster.com/pl/demo/63000.html
Pobierz – https://www.templatemonster.com/pl/szablony-woocommerce/woostroid.html
Styler
Za pomocą tego motywu możecie Państwo stworzyć stylowy sklep odzieżowy. Projekt templatki został wykonany w czarno-białych kolorach. Dzięki temu uwaga odwiedzających będzie skupiona na zawartości strony. Warto także wyróżnić ciekawe efekty animacyjne, które dodają dynamiki witrynie. Przy tym templatka nie jest przeciążona skryptami i elementami graficznymi. Dzięki temu strona będzie miała dobre wyniki w testach Google PageSpeed i GTmetix.
Funkcjonalność motywu jest realizowana za pomocą dodatkowych wtyczek, w tym TM WooCommerce Ajax Filters, TM WooCommerce Compare & Wish oraz TM WooCommerce Quick View. Templatka także wspiera popularne rozszerzenia z repozytorium WordPress. Dzięki temu możecie Państwo zawsze dodać brakujące opcje na stronę instalując potrzebą wtyczkę. Templatka także jest responsywna i przyjazna dla SEO.
Demo – https://www.templatemonster.com/pl/demo/69932.html
Pobierz – https://www.templatemonster.com/pl/szablony-woocommerce-69932.html
Intromall
Jeszcze jeden rozbudowany motyw, który możecie użyć do tworzenia e-sklepu z różnymi typami produktów. Templatka posiada 4 gotowe układy strony domowej, które poświęcone są popularnym tematom niszowym. Oprócz tego macie Państwo do użytku gotowe projekty nagłówka i stopki. Dlatego będą Państwo mogli szybko dopasować wygląd strony do własnych potrzeb.
Ten motyw zawiera niezbędne funkcje. To pozwala Państwu korzystać z dynamicznego suwaka, MegaMenu, polecanych i nowych produktów, opinii klientów i opcji mediów społecznościowych. Templatka zawiera WPBakery Page Builder, co pozwala dodawać i usuwać elementy na stronę za pomocą metody „Przyciągnij i Upuść”. Motyw również ma czysty kod i jest przyjazny dla SEO.
Demo – http://www.templatemonsterpreview.com/pl/69447.html
Pobierz – https://www.templatemonster.com/pl/szablony-woocommerce-69447.html
Tools
Planujecie sprzedawać elektronarzędzia i różny sprzęt do remontu? W tym przypadku możecie zwrócić uwagę na motyw Tools. On ma charakterystyczny projekt, który został wykonany w jasnych kolorach. To pozwoli skupić uwagę klientów na obrazkach produktów i opisach do nich. Motyw także zawiera rozbudowane opcje personalizacji, które pozwalają szybko edytować wygląd strony w trybie online.
Motyw zawiera szereg funkcje do tworzenia profesjonalnego sklepu internetowego. Wśród nich można wyróżnić Powerful Ajax Tab, YITH WooCommerce Wishlist, YITH WooCommerce Compare, Product Quick View oraz Mega Menu. Templatka także jest kompatybilna z popularnymi wtyczkami dla WordPress. Jest responsywna i przyjazna dla SEO.
Demo – https://www.templatemonster.com/pl/demo/69203.html
Pobierz – https://www.templatemonster.com/pl/szablony-woocommerce-69203.html
UpLine
Podany motyw jest przeznaczony do realizacji e-sklepu oferującego meble i akcesoria dla nich. Chociaż nie koniecznie. Projekt templatki nie zawiera charakterystycznych elementów graficznych. Dlatego wystarczy zmienić produkty, obrazki w suwaku oraz banery, aby strona wyglądała zupełnie inaczej. Oprócz tego templatka posiada wygodne opcje zarządzania wyglądem. Znajdują się one w sekcji „Personalizacja” panelu administracyjnego.
Templatka zawiera wszystkie niezbędne wtyczki i widgety do tworzenia profesjonalnego sklepu internetowego. Do użytku Państwa dostępne są MegaMenu, suwak, nowe i polecane produkty, galeria, opinie klientów oraz opcje mediów społecznościowych. Kod motywu został zaprojektowany w zgodności do standardów W3C i rekomendacji wyszukiwarek internetowych. Dzięki temu strona będzie przyjazna dla SEO.
Demo – http://www.templatemonsterpreview.com/pl/68573.html
Pobierz – https://www.templatemonster.com/pl/szablony-woocommerce-68573.html