Motywy GPL dla WordPress
Ostatnimi czasy sporo czasu spędzam na modernizacji "starych" stron. Głównie jest to zabawa z dopasowywaniem nowych motywów.
Zanim jednak taki motyw się dopasuje, zmodyfikuje po swojemu, trzeba go znaleźć w ogromie dostępnych na rynku. Kiedyś bazowałem głownie na darmowych, których naprawdę jest sporo. Coraz częściej jednak sięgam po motywy w wersjach Premium. Nie zawsze ale coraz częściej.
Dlatego też, pozwolę sobie umieścić na stronie tekst związany z motywami na licencji GPL, dotyczący oferty jednego z serwisów dostarczających motywy.
Jeden z największych producentów gotowych szablonów – amerykańska firma TemplateMonster, – w marcu 2016 prezentowała linię nowych motywów 100% zgodnych z GPL wersji 3.0. Do tego czasu na stronie były dostępne wyłącznie motywy rozpowszechniane na 3-ech typach licencji: licencja do jednorazowego użytku, wyłącznego użytku oraz wykupienie motywu.
Na chwilę obecną liczba takich motywów wynosi 1100+ . Wszystkie one są ciekawymi projektami, choć oczywiście jedne są lepsze inne gorsze, kwestia gustu. Najważniejsze, że mają szereg funkcji, dzięki czemu pozwalają budować profesjonalne strony internetowe. Kilka stylowych motywów na temat portfolio fotograficznego możesz zobaczyć na tej stronie.
Często jednak motywy Premium przegrywały cenami w starciu z konkurencją, ze względu na cechy licencji. Z pojawieniem motywów GPL cena templatek została obniżona o ok. 20-30 dolarów i wynosi 45-55$. Co cieszy najbardziej, zniknęły ograniczenia związane z zakazem użycia templatki do tworzenia więcej niż jednej strony internetowej. Innymi słowy kupując jeden motyw można stworzyć dowolną liczbę stron www. Można też w dowolny sposób przebudowywać te strony i modyfikować ich kod w zależności od potrzeb projektu. Jedynym ograniczeniem w przypadku licencji GPL zostaje odsprzedaż przebudowanego motywu osobom trzecim.
Źródło: http://www.templatemonsterblog.pl/
Inną istotną przewagą motywów rozpowszechnianych na licencji GPL w porównywaniu do innych skórek Premium dostępnych na stronie TeplateMonster, jest możliwość, w przypadku pojawiania jakichkolwiek problemów związanych z przebudową strony, skorzystanie z pomocy społeczności WordPress. Tak jak w 99% przypadków wszystkie motywy dostępne na stronie wordpress.org są zgodne z GPL. Chociaż dla klientów TemplateMonster pozostaje możliwość skorzystania z profesjonalnego wsparcia technicznego producenta dostępnego 24/7.
Do dodatkowych zalet motywów GPL od TemplateMonster można zaliczyć:
1. Wspieranie WordPress Live Customizer
Rozbudowane narzędzie do personalizacji motywów (WordPress Live Customizer) za pomocą którego można w wygodny sposób zmienić wygląd strony www. Do niego zostały dodane opcje pozwalające dostosować układ strony, zmienić kolor, typografię, wybierać logo i favicon itp. Przy tym, struktura menu została prostą i zrozumiałą, dzięki czemu poszukiwanie potrzebnych opcji jest bardzo intuicyjnie.
Przedstawimy kilka głównych możliwości zmodyfikowanego narzędzie do personalizacji.
Zmiana układu
Ponieważ motywy GPL są przeznaczone głównie dla blogerów, dlatego mają one dużo opcji do zmiany układu strony i elementów. Za pomocą narzędzi do personalizacji można zmodyfikować:
-
Pasek boczny
Można ustawić położenie pasku bocznego: po lewej lub po prawej stronie. Można również mieć dwa paski boczne lub usunąć je całkowicie i mieć pełną szerokość strony.
Źródło: Motyw dla WordPress 58395
-
Układ bloga
Dostępne są 4 warianty układu domyślnego dla bloga. Dwu-kolumnowa i trzy-kolumnowa siatka, a także dwu-kolumnowy i trzy-kolumnowy efekt masonry (układających się elementów pod sobą).
Źródło: Motyw dla WordPress 58378
-
Nagłówek
Dla użytkowników dostępne są 3 układy nagłówka do wyboru – domyślny, minimalny, po środku.
Źródło: Motyw dla WordPress 58389
-
Stopka
Stopka posiada 3 różne układy. Można również ustawić liczbę kolumn, dodać tekst o prawach autorskich i logo firmowe.
Źródło: Motyw dla WordPress 58378
Schemat kolorów i typografia
Za pomocą podanych zakładek użytkownicy mogą zmienić kolor motywu lub wybrać inną czcionkę z bazy. Tym bardziej, że do motywów było dodane wsparcie czcionek Google, co pozwala posługiwać się biblioteką Google Fonts. W zakładce „Typografia” można również wybrać styl czcionki, grubość, rozmiar, wysokość wiersza, zestaw znaków i kilka innych opcji.
Źródło: Motyw dla WordPress 58378
2. Niestandardowe widgety
Aby projekty stron wyglądały stylowo i odpowiadały najnowszym trendom, motywy zawierają dodatkowe widgety, a mianowicie:
-
Post Slider
Ten widget wyświetla dostępną zawartość na stronie www. Na przykład, w sliderze mogą być zaprezentowane ostatnio dodane wpisy lub poszczególne strony.
Źródło: Motyw dla WordPress 58401
-
Carousel
Podobnie do Post Slider, widet Carousel pozwala na wyświetlanie wpisów na podstawie określonej kategorii. Jest to świetny sposób, aby pokazać najpopularniejsze wpisy i zostawić więcej miejsca dla innych treści na stronie internetowej.
Źródło: Motyw dla WordPress 58378
-
Image Grid
Ten widget pozwoli dodać galerie zdjęć na stronę www. Także za jego pomocą można wyświetlić wybrane obrazki z wpisów i pokazać je w układzie siatki.
Źródło: Motyw dla WordPress 58377
-
Subscribe & Follow
Za pomocą podanego wigetu można uzyskać więcej fanów na Facebooku, followersów na Twitterze albo subskrybentów newslettera. Ten widget jest zintegrowany z MailChimp, dlatego aby podłączyć go z serwisem, należy podać własny klucz API MailChimp oraz odpowiedni ID.
Źródło: Motyw dla WordPress 58395
3. Wsparcie popularnych wtyczek.
Motywy GPL są kompatybilne z popularnymi wtyczkami, dzięki czemu użytkownicy będą mogli korzystać z ulubionych rozwiązań. Do wspieranych wtyczek można zaliczyć WPML, bbPress, BuddyPress, Сontact Form 7, WooCommerce, MailChimp, TablePress, All In One Seo Pack, W3 Total Cache, Google Analytics Dashboard, Google XML Sitemaps, WP SpamShield, All-In-One Event Calendar, Really Simple Captcha, Gravityforms, Nextgen Gallery I WP Pagenavi.
Oprócz tego z motywami jest zintegrowanych kilka dodatkowych wtyczek, co pozwala rozszerzyć funkcjonalność strony internetowej. Jedną z takich wtyczek jest Cherry Sidebar Manager.
Jest to świetne narzędzie dla zarządzania paskami bocznymi i widetami na nich. Za pomocą wtyczki Cherry Sidebar Manager można stworzyć własne paski boczne i wybrać interesujące widgety dla nich; wyznaczyć, położenie widgetów odnośnie innych widgetów i wpisów na stronie.
Źródło: http://www.templatemonsterblog.pl/
4. Responsywność i kompatybilność z przeglądarkami
Dzięki oparciu o Bootstrap, nie trzeba tworzyć dodatkowej wersji mobilnej, ponieważ wszystkie treści dostępne na stronie, będą kompatybilne ze wszystkimi popularnymi przeglądarkami internetowymi. Oprócz tego motywy są responsywne, a więc będą płynnie dostosowywać się do dowolnej wielkości ekranu urządzenia.
Źródło: Motyw dla WordPress 58377
Jak widać, motywy od TempalateMonster rozpowszechniane na licencji GPL zawierają dojść ciekawe rozwiązania, pozwalające użytkownikom stworzyć profesjonalne blogi. Możecie przekonać się o tym rzucając okiem na kilka templatek.
Style Park
Styl Park jest jednym z najbardziej kolorowych motywów rozpowszechnianych na licencji GPL. Oferuje trzy różne style strony głównej, trzy różne nagłówki i stopki. Motyw idealnie pasuję do tworzenia strony poświęconych modzie i urodzie.
Kustrix
Jeszcze jeden stylowy motyw poświęcony modzie, chociaż może być również dopasowany do innych tematów. Projekt jest prosty, jednak zawiera wszystkie niezbędne opcje.
Fitnesys
Zgodnie z nazwą motyw jest stworzony do prowadzenia fitness blogu. Ale dzięki swojej strukturze jest idealny dla realizacji tematycznych blogów sportowych oraz blogów hobbistycznych.
Blogetti
Ten motyw jest ciekawym rozwiązaniem do uruchomienia strony poświęconej żywności. Główny nacisk w nim ukierunkowany na zawartość, treść. Dużo zdjęć potraw, recepty, recenzje itp.
WildRide
Motyw z założenia przeznaczony jest do uruchomienia blogów sportowych czy stron poświęconych podróżom. Jest stylowy i funkcjonalny, dlatego będzie wysoko oceniony przez użytkowników.
Prosimy zwrócić uwagę, że w motywach GPL zdjęcia dostępne podczas przeglądu wersji DEMO nie są dołączone do paczki z motywem. Domyślne zdjęcia są wykorzystywane wyłącznie do celów demonstracyjnych.
Podsumowanie
Z całkowitej liczby motywów dostępnych na stronie TemplateMonster (ta liczba to 1770+) tylko dziesięć jest rozpowszechniane na licencji GPL. Nie jest to duża liczba, jednak już teraz można powiedzieć, ze firma zrobiła duży krok do podbicia nowego rynku. Przedstawione motywy uosabiają główną idea WordPress – tworzenia profesjonalnych blogów w prosty i wygodny dla użytkownika sposób. Dlatego zawierają one rozszerzone narzędzie do personalizacji, pozwalające początkującym użytkownikom szybko dopasować stronę do własnych potrzeb. Oprócz tego podane motywy mają szereg wbudowanych elementów, co znacznie rozszerza funkcjonalność strony. To wszystko czyni te motywy ciekawym rozwiązaniem dla deweloperów, jak i początkujących użytkowników.