Hosting i domena. Jak to połączyć ze sobą?
Z cyklu dla początkujących, czyli hosting i domena.
Postanowiłem uczynić niniejszy wpis pod wpływem pytań jakie otrzymałem od uczestników jednego z moich szkoleń.
Pytań dotyczących problemów po zakupie hostingu i domeny.
Kupując hosting i domenę musimy wiedzieć o tym, że sam fakt ich zakupu nie jest równoznaczny z ich pełną funkcjonalnością. Nie ma większego znaczenia czy kupujemy u jednego dostawcy, w jednej firmie zarówno hosting jak i domenę, czy też kupujemy te składniki naszej strony (lub bloga) w różnych miejscach.
Różni dostawcy usług mają różne ceny na sprzedawane u siebie produkty (jeśli te usługi o których mówię można nazwać produktami, ale niech już tak zostanie), więc logicznym jest, że staramy się kupować tam gdzie jest taniej. To oczywiście nie znaczy, że im taniej tym lepiej, ale to jest temat na oddzielny wpis.
Wracając do tematu. Jeśli jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami hostingu i właśnie kupiliśmy swoją nowiutką, jeszcze nie używaną i nie zaindeksowaną w żadnej brzydkiej wyszukiwarce (z mało komu znaną wyszukiwarką niewielkiej firmy Google na czele;), musimy pamiętać o tym, żeby zrobić kilka rzeczy.
Po pierwsze: W panelu obsługi hostingu musimy dodać nową domenę.
Różne firmy maja różne panele, więc nie będę tutaj opisywał ich szczegółowo. Każdy z tych z którymi miałem do czynienia jest dosyć przejrzysty i czytelny, więc nawet poczatkujący nie powinni mieć problemów z dodaniem swojej nowej domeny.
Po drugie: W panelu obsługi domeny wskazać serwery DNS naszego hostingu.
Musimy zlokalizować gdzieś w ustawieniach naszego hostingu (lub w plikach pomocy) dane naszych serwerów. Najczęściej są to: Primery: ns1.cos_tam.pl oraz Secondary: ns2.cos_tam.pl i te dane wprowadzić w panelu obsługi domeny.
Najczęściej są to te dwa parametry ale w zależności od dostawcy może być konieczne wprowadzenie jeszcze jakiegoś parametru, np. ip serwera.
Dopiero tak skonfigurowana domena będzie działała prawidłowo.
Oczywiście jest możliwość uniknięcia tych konfiguracyjnych przygód jeśli kupujemy hosting w pakiecie z domeną u jednego dostawcy. Wtedy mamy najczęściej przeprowadzoną już konfigurację w momencie uruchomienia usługi.
Nie będę jednak wymieniał nazwy firmy, która coś takiego oferuje, bo nie jest moim celem w tym wpisie promowanie konkretnego dostawcy, tym bardziej, że firma o której pomyślałem nie ma uruchomionego programu partnerskiego, więc po co im robić darmową reklamę…
Wyszukano w Google przez frazy:
- jak połączyć domenę z hostingiem (38)