Jaka domena dla bloga?
Jak wybierać domenę do swojego bloga?
Takie chyba odwieczne pytanie nurtuje każdego, kto choć raz w życiu kupował domenę do swojego bloga lub strony www.
Pytanie wydaje się proste ale odpowiedź na nie wcale tak prosta już nie jest…
Idealna byłaby odpowiedź będąca zarazem pytaniem: Zależy do czego Ci tem blog lub strona www ma posłużyć.
To właśnie to, cel dla którego tworzysz swojego bloga determinuje jaką domenę powinieneś (lub powinnaś, jeśli należysz do piękniejszej części ludzkości) wybrać.
Dla jakich celów ludzie tworzą strony lub stawiają blogi?
Pozwól, że wymienię tylko te najbardziej oczywiste. Jeśli Twój jest inny, szczerze odpowiedz sobie na pytanie, czy przypadkiem jednak nie wpisuje się w któryś z tych wymienionych w tym artykule.
Blog firmowy.
Tutaj sprawa wydaje się być dość prosta. Masz firmę o nazwie xyz i chcesz dla niej stworzyć bloga. Szukasz domeny (jeśli jej jeszcze nie masz). Pytanie jest jednak jedno. Czy Chcesz stworzyć bloga w swojej głównej domenie? Czy jesteś tego pewien?
Załóżmy, że kupiłeś domenę, która jest nazwą Twojej firmy. Masz dwie możliwości: w głównej domenie stawiasz stronę www (lub bloga WP ale o bardziej „statycznym charakterze” a bloga, który będzie pełnił rolę wsparcia sprzedaży Twoich produktów (na ten przykład), stawiasz w subdomenie „blog”.
Co Ci to daje? Masz swoją stronę główną w pod adresem www.twoja_domena.pl (lub com.pl, net, com itp) oraz bloga, który może być bardziej „interaktywny” pod adresem www.blog.twoja_domena.pl.
Blog ekspercki.
W tym przypadku Ty chcesz wykreować się na eksperta w jakimś temacie. Kupujesz domenę ze swoim imieniem i nazwiskiem w nazwie i temat załatwiony. Możesz oczywiście postawić w tej domenie stronę lub zrobić bardziej statycznego bloga (ten sam efekt co strona w html a większe możliwości) a prywatnego czy tematycznego bloga umieścić w subdomenie. Rozwiązanie jak najbardziej dobre, bo twoje imię i nazwisko nie koniecznie będzie kojarzone tylko i wyłącznie z tematem bloga. Jeżeli oczywiście nie chcesz być kojarzony tylko i wyłącznie z jednym tematem.
Możesz oczywiście postawić blog w głównej domenie (twoje imię i nazwisko) i pisać tylko i wyłącznie o jednym zagadnieniu lub bardzo wąskim obszarze jakiegoś większego tematu. Będziesz wtedy jednak kojarzony głównie z tym zagadnieniem.
Blog tematyczny.
Z założenia poświęcony jakiemuś konkretnemu zagadnieniu. Oczywiście nie piszesz go anonimowo ale nie wiążesz swojego nazwiska z domeną pod którą blog się znajduje.
Ten blog jest przykładem takiego rozwiązania. Jest tematyczny, autor nie jest anonimowy, a domena nie ma nic wspólnego z jego nazwiskiem. Ma coś wspólnego z tematem o którym jest mowa na blogu.
Oczywiście nie przeginaj i nie staraj się być ekspertem w każdym możliwym temacie o którym wiesz cokolwiek ale w kilku możesz być dobry i każdy z nich może być poruszany na oddzielnym blogu, żeby uniknąć nieszczęścia jakim jest…
Blog wielotematyczny.
Najgorszy rodzaj bloga (oczywiście ocena subiektywna autora tego wpisu). Blog o wszystkim czyli o niczym. Trudny w pozycjonowaniu, że nie wspomnę o jego prowadzeniu… Pisanie o każdym z możliwych tematów przypomina nieco próbę konkurowania o czytelnika z np. wirtualną polską czy onetem. Teoretycznie da się to zrobić, pytanie jest tylko jedno: po co…
W tym przypadku nie ma większego znaczenia jaką domenę wybierzesz, bo żadna nie będzie powiązana z tematyką tego bloga.
Tym optymistycznym akcentem chciałbym zakończyć niniejszy wpis. O tym co wybrać domenę krajową czy inną opowiem innym razem.
Teraz chciałbym tylko podsumować jedną uwagą.
Jeśli wybierasz domenę z imieniem i nazwiskiem zastanów się, czy chcesz, żeby było ono kojarzone tylko i wyłącznie z jednym tematem. Jeśli tak, stawiaj bloga w tej właśnie domenie jeśli nie, zastanów się, czy nie lepiej wybrać domenę powiązaną z tematem bloga.
Wyszukano w Google przez frazy:
- domena na bloga (24)
- jak założyć bloga na własnej domenie (22)
- jaka domena na bloga (10)