2 kluczowe powody, dla których warto tworzyć ekosystemy marketingowe
Tworzysz własne ekosystemy marketingowe? Jeśli nie to zobacz jak wiele możesz zyskać, jeśli zaczniesz to robić.
Czym tak naprawdę jest ekosystem marketingowy?
Jest to system składający się z dwóch rzeczy:
Kanałów marketingowych takich jak np. profil na YouTube, Goldenline, Profeo, Myspace, Twój blog, fan page na Facebooku, Twoja grupa tematyczna na Goldenline, LinkedIn lub jakimkolwiek innym forum, na którym jest Twoja grupa docelowa. Są to kanały bardzo często darmowe, przynajmniej jeśli chodzi o ich podstawowe wersje. Jeśli jednak chciałbyś mieć profesjonalnego bloga to warto zainwestować chociażby w domenę i serwer.
Osób, do których możesz docierać ze swoim komunikatem. Kanałem marketingowym może być:
Jeśli chodzi o ludzi to chodzi tutaj o tych, których pozyskałeś poprzez wykorzystywane przez siebie kanały marketingowe a oni z kolei pozwolili Ci na wysyłanie im informacji. Dzięki temu pozwoleniu użytkownik może stać się Twoim wielorazowym klientem. Po pozwoleniu następuje zwykle zapis do jednego z kanałów marketingowych, co sprawia że możesz użyć wszystkich swoich zasobów (np. wiedzy), by nawiązać oraz „ocieplić” relację z nim. Co to znaczy? To, że możesz pokazać mu w jaki sposób działasz, jaką masz wiedzę, z kim już pracowałeś a nawet dać mu próbkę swoich usług lub produktów, co pozwoli mu ocenić, czy rzeczywiście jesteś taki fajny jak o sobie mówisz. Tak właśnie działa ekosystem marketingowy i jest to jego podstawowa przewaga nad standardowymi technikami marketingowymi, których używają przedsiębiorcy np. cold callingiem czy wysyłaniem mailingu do „zimnej listy”, który bardzo często jest po prostu kasowany albo wrzucany do folderu „spam”.
Pieniądze wydane na stworzenie ekosystemu marketingowego to inwestycja na lata
Przypuśćmy, że postanowiłeś wydać konkretną sumę na jeden z kanałów marketingowych. Wydajesz np. kilkaset złotych na serwer i domenę. Masz dzięki temu profesjonalnego bloga, który zamieszczony jest na domenie z Twoim imieniem i nazwiskiem. Zaczynasz działać: tworzysz profesjonalne artykuły, które odzwierciedlają Twoją wiedzę, nagrywasz video w których prezentujesz się jako profesjonalista z danej branży, tworzysz strony przechwytujące ruch, które są podłączone do bloga i pozyskujesz potencjalnych klientów na swoją listę mailingową. Jeśli zrobisz to dobrze, to może nie będziesz miał w pierwszym miesiącu milionów userów na swoich listach i nie będziesz mógł sobie od razu pozwolić na wakacje na Balearach, ale stworzysz listę kilkudziesięciu lub kilkuset odbiorców Twojej treści. Twoja lista będzie stopniowo rosła i w miarę pozyskiwania nowej wiedzy nt. budowania ekosystemów marketingowych, będziesz mógł budować je coraz szybciej. Jeśli nie zwiejesz z rynku i skupisz się na dawaniu stale nowej wartościowej wiedzy swoim odbiorcom to przez kilka lat jesteś w stanie stworzyć grono powracających i wiernych Tobie klientów, którzy będą zostawiać u Ciebie swoje pieniądze.
Budując ekosystemy marketingowe stajesz się niezależny
Wyobraź sobie, że używasz już kilka kanałów marketingowych i budujesz bazę „fanów”
swojego biznesu. Powiedzmy, że masz zbudowaną listę subskrybentów na kilkanaście tysięcy użytkowników. Jak czujesz się w tym momencie? Czy lista, która daje Ci rosnący comiesięczny dochód sprawia, że czujesz się bezpiecznie? Zapewne tak. Logiczne jest też to, że rzesza zadowolonych klientów zaczyna Cię polecać swoim znajomym. W ten sposób Twoja lista rośnie jeszcze bardziej a Ty nie musisz martwić się już o czy ktoś chce o Tobie napisać i za ile zamieści Twoją reklamę w gazecie czy na swojej stronie. Jeśli masz listę i jesteś w jakiś sposób znany w swoim środowisku, to możesz równie dobrze dogadać się z nim w ten sposób, że wymienicie się ruchem i będziecie nawzajem się promować. Jest to metoda, która jest powszechnie stosowana w Stanach Zjednoczonych. W Polsce te praktyki są już coraz częściej stosowane. I teraz przypuśćmy, że masz kilku takich partnerów, którzy prężnie działają i polecają Cię na swoich listach mailingowych. Twój ekosystem marketingowy rośnie a Ty stajesz się coraz bardziej niezależny i.. zarabiasz. O wiele więcej niż inni. Jak widzisz, współpraca z takimi partnerami jest efektem ubocznym posiadania własnego ekosystemu marketingowego i nie nastąpiłaby, gdybyś go nie miał.
Zapewne widzisz już korzyści dla siebie. Pozostaje więc zacząć działać i krok po kroku go budować. Pamiętaj, że czas zawsze upłynie. Warto, by został przez Ciebie maksymalnie wykorzystany.
Życzę więc sukcesów w budowaniu swojego biznesu i niezależności finansowej.
Pozdrawiam,
Władysław Ochojski
Life & Business Coach